| Similar models |
|---|
| 300 (223 Hp) |
300 (188 Hp)
| BODYWORK | |
|---|---|
| Body type | Saloon |
| Number of doors | 4 |
| Number of seats | 5 |
| Luggage capacity | 262 liters |
| ENGINE | |
| Fuel type | Petrol |
| Fuel system | Multi-point injection |
| Engine type | V type |
| Position of engine | Front, transversely |
| Engine capacity, cc | 2994 |
| Cylinders/valves | 6/24 |
| Power output, bhp/kW/rpm | 188/140/5200 |
| Torque Nm/rpm | 275/4400 |
| Acceleration 0-100 km/h, s | 0 |
| Top speed | n/d |
| TRANSMISSION | |
| Drive wheels | Front |
| Steering type | Hydraulic |
| Gearbox | Automatic 4 gears |
| DIMENSIONS/WEIGHT | |
| Length | 4770 mm |
| Width | 1778 mm |
| Height | 1370 mm |
| Weight/Max Weight | 1530 kg |
| Wheelbase | 2620 mm |
| CHASSIS | |
| Front suspension | Wishbone |
| Rear suspension | Wishbone |
| Front brakes | Ventilated disc ABS |
| Rear brakes | Disc ABS |
| Front tires | 205/65 R15 |
| Rear tires | 205/65 R15 |
| FUEL CONSUMPTION | |
| Urban | n/d |
| Extra urban | n/d |
| Combined | 11.6 l/100km |
| CO2 emissions, g/km | n/d |
| Fuel tank capacity | 70 l |
