2.0 i 16V (124 Hp)
| BODYWORK | |
|---|---|
| Body type | SUV |
| Number of doors | 5 |
| Number of seats | 5 |
| Luggage capacity | 985 liters/1940 liters |
| ENGINE | |
| Fuel type | Petrol |
| Fuel system | Multi-point injection |
| Engine type | Cylinders inline |
| Position of engine | Front, transversely |
| Engine capacity, cc | 1989 |
| Cylinders/valves | 4/16 |
| Power output, bhp/kW/rpm | 124/92/5300 |
| Torque Nm/rpm | 175/4500 |
| Acceleration 0-100 km/h, s | 13.5 |
| Top speed | 166 km/h |
| TRANSMISSION | |
| Drive wheels | Front |
| Steering type | Hydraulic |
| Gearbox | Mechanical 5 gears |
| DIMENSIONS/WEIGHT | |
| Length | 4394 mm |
| Width | 1781 mm |
| Height | 1722 mm |
| Weight/Max Weight | 1470 kg/1940 kg |
| Wheelbase | 2619 mm |
| CHASSIS | |
| Front suspension | Wishbone |
| Rear suspension | Double wishbone |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Drum |
| Front tires | 225/70 R15S |
| Rear tires | 225/70 R15S |
| FUEL CONSUMPTION | |
| Urban | 13.1 l/100km |
| Extra urban | 7.9 l/100km |
| Combined | 9.8 l/100km |
| CO2 emissions, g/km | n/d |
| Fuel tank capacity | 58 l |
