MORE
3.2 i V6 24V (240 Hp)
| BODYWORK | |
|---|---|
| Body type | Saloon |
| Number of doors | 4 |
| Number of seats | 5 |
| Luggage capacity | 490 liters |
| ENGINE | |
| Fuel type | Petrol |
| Fuel system | Multi-point injection |
| Engine type | V type |
| Position of engine | Front, transversely |
| Engine capacity, cc | 3179 |
| Cylinders/valves | 6/24 |
| Power output, bhp/kW/rpm | 240/179/6200 |
| Torque Nm/rpm | 289/4800 |
| Acceleration 0-100 km/h, s | 7.4 |
| Top speed | 245 km/h |
| TRANSMISSION | |
| Drive wheels | Front |
| Steering type | Hydraulic |
| Gearbox | Mechanical 6 gears |
| DIMENSIONS/WEIGHT | |
| Length | 4720 mm |
| Width | 1800 mm |
| Height | 1416 mm |
| Weight/Max Weight | 1540 kg/2020 kg |
| Wheelbase | 2700 mm |
| CHASSIS | |
| Front suspension | Double wishbone |
| Rear suspension | Several levers and rods |
| Front brakes | Ventilated disc ABS |
| Rear brakes | Disc ABS |
| Front tires | 205/55 R16 |
| Rear tires | 205/55 R16 |
| FUEL CONSUMPTION | |
| Urban | 18.3 l/100km |
| Extra urban | 9.1 l/100km |
| Combined | 12.5 l/100km |
| CO2 emissions, g/km | n/d |
| Fuel tank capacity | 72 l |
